Vil fortelle fremtidens tindehistorie
Ti år etter åpningen står Tindemuseet på Åndalsnes foran et veivalg. Museet ønsker å fornye både utstillinger, formidling og digitale tilbud, men vet for lite om hvem brukerne er, hva de søker og hvilke opplevelser som skaper mest verdi. I dette prosjektet skal Norsk Tindesenter bruke designmetodikk for å finne svarene.
- Støtteordning
- Støtte til innovasjon og vekst i bedrifter: DIP
- Når
- 2026
- Mottaker
- Norsk Tindesenter
- Beløp
- 150 000 kroner
- Faglig partner
- Anunatak
Norsk Tindesenter i Åndalsnes ønsker å nå ut til publikum på nye måter og skape tilbud som appellerer til flere. De skal samarbeide med designbyrået Anunatak og får støtte fra DOGAs program for innovasjon og vekst i bedrifter (DIP). Foto: Norsk Tindesenter
Foto: Matti Bernitz
Sammen med designbyrået Anunatak skal senteret utforske nye måter å formidle norsk tindehistorie på ved hjelp av brukerinnsikt, intervjuer og testing. Oppdraget omfatter både fysiske utstillinger, digitale opplevelser og nye former for publikumsdeltakelse. Prosjektet skal også undersøke hvordan museet kan bygge bro mellom kulturarv, reiseliv og rollen som nasjonalt besøkssenter for Reinheimen nasjonalpark.
Bak satsingen ligger et ønske om å utvikle et tilbud som oppleves mer relevant for både besøkende, lokalsamfunn og reiselivsnæringen. I dag omfatter Norsk Tindesenter også restaurant, klatrehall og informasjonspunkt for turister. Innsikten fra prosjektet skal gi et bedre grunnlag for å prioritere fremtidige investeringer og styrke senterets rolle som formidler av norsk fjell- og klatrehistorie.
Juryen ser stor overføringsverdi i prosjektet, og påpeker at det kan hjelpe kultur- og reiselivsaktører over hele landet med å ta bedre endringsbeslutninger.
«Tindesenteret representerer en type virksomhet som er viktig i mange norske lokalsamfunn. Små kultur- og reiselivsaktører har ofte begrensede ressurser til utviklingsarbeid, men spiller en viktig rolle i å skape arbeidsplasser, identitet, bolyst og attraktive reisemål. Prosjektet er et godt eksempel på hvordan innsikt og testing kan brukes til å redusere risiko og prioritere fremtidige investeringer.» uttaler juryen.