DOGA
Sist oppdatert:

Myk gummi mot hardt fjell

Vibrasjoner fra fjellrensking er en belastning for både maskiner og folk. Fiskå Maskin skal utvikle et nytt redskap som kan dempe slagene og gjøre arbeidet tryggere og mer skånsomt.

Om prosjektet

Hva
Myk gummi mot hardt fjell
Støtteordning
Støtte til innovasjon og vekst i bedrifter: DIP
Når
2025
Leverandør
Klepp Mekaniske
Kunde
Fiskå Maskin
Beløp
450 000 kroner

Vibrasjoner fra fjellrensking sliter på både mennesker og maskiner. Arbeidet med hardt fjell gir store belastninger på både utstyr og arbeidsfolk, og behovet for bedre løsninger er stort.

I dette prosjektet skal Fiskå Maskin utvikle et spesialisert redskap med gummierte dempeflater som kan redusere vibrasjoner og beskytte både utstyr og arbeidsfolk.

Samarbeidspartneren Klepp Mekaniske bidrar med erfaring fra utvikling av gravemaskinutstyr. Sammen skal de bruke designmetodikk for å hente innsikt fra førere, vedlikeholdspersonell og andre brukere gjennom intervjuer, testing og prototyping.

Målet er å utvikle et redskap som både forbedrer arbeidsforholdene og gir mer skånsom bruk av maskiner og utstyr. Lykkes prosjektet, kan det styrke konkurransekraften til Fiskå Maskin og samtidig bidra med ny kunnskap til en bransje som har stort behov for mer effektive og brukervennlige løsninger. Prosjektet viser også hvordan teknologi- og industribedrifter kan bruke designmetodikk til å løse konkrete brukerutfordringer – med potensial for både læring, spredning og verdiskaping i anleggsbransjen.