DOGA
Sist oppdatert:

Knekker kryp med nyskaping

Follo-bedriften Silverfish skal lage en giftfri insektfelle for å fange skadedyr som skjeggkre, sølvkre og veggedyr.

Om prosjektet

Hva
Knekker kryp med nyskaping
Støtteordning
Støtte til innovasjon og vekst i bedrifter: DIP
Når
2025
Leverandør
Intern designkompetanse
Kunde
Silverfish
Beløp
500 000 kroner
Foto av Julie og Halvor i lyse klær som smiler mot kamera.

Silverfish, etablert av Julie og Halvor Sakshaug, skal utvikle nye giftfrie insektfeller som er trygge i bruk og kan produseres i stor skala. Prosjektet bygger på designmetodikk for å finne løsninger som reduserer behovet for gift og gir bedre bekjempelse av skadedyr. Foto: Silverfish

Bare tanken på disse krypene kan utløse kløe og kaldsvette hos boligeiere og eiendomsforvaltere. Heldigvis blir vi stadig flinkere til å bekjempe slike skadedyr – blant annet med gift. 

Silverfish produserer allerede i dag en giftfri skjeggkrefelle. Nå vil de redusere bruken av gift ytterligere. Derfor planlegger de å utvikle helt nye, giftfrie løsninger for å fange insekter. Fellen skal være enkel og trygg i bruk, og produksjonen må kunne skaleres opp. For å lykkes må Follo-bedriften lære ikke bare om insekter, men også menneskers væremåte og behov. Ved hjelp av designmetodikk skal prosjektet innhente innsikt, utfordre antakelser og utvikle prototyper som kan testes i både laboratorium og felt. 

Silverfish fikk innvilget støtte til prosjektet både på grunn av satsingen giftfrie insektfeller – og for å bruke virkemidler som er utradisjonelle i skadedyrbransjen. Prosjektet viser hvordan designmetodikk kan løse helserelaterte og miljømessige utfordringer og levere resultater av høy samfunnsverdi. Prosjektet har også formidlingsverdi, eksportpotensial og god overføringsverdi til andre markeder og produktområder.