Emballasje som skal fungere for alle og brukes mange ganger
Hva skal til for at risgrøtbegeret du kjøper i butikken kan vaskes, fylles på nytt og brukes igjen av deg og alle andre? Dette vil Fjordland og Zonic utforske i praksis i dette inkluderende designprosjektet.
- Støtteordning
- Støtte til inkluderende design og arkitektur
- Når
- 2026
- Mottaker
- Fjordland
- Beløp
- 125 000 kroner
- Faglig partner
- Zonic Design og Produksjon
Foto: Fjordland
Med inkluderende designstøtte fra DOGA skal Fjordland samarbeide med designpartner Zonic Design og Produksjon om å undersøke hva som skal til for at risgrøtbegeret kan bli en brukervennlig og reell ombruksemballasje.
Det innebærer å teste designkrav knyttet til åpning, lukking, håndtering og rengjøring, slik at løsningen er enkel å forstå og bruke for et mangfold av brukere på tvers av ulike barrierer og behov.
Prosjektet er forankret i Circular Packaging Clusters prosjekt «Ombruks- og refilleløsninger for dagligvarer i butikk», finansiert av Handelens Miljøfond, der Fjordland og Zonic er partnere. Der blir det dokumentert at ombruksemballasje krever et felles system: Felles infrastruktur, felles standarder og et samarbeid på tvers av konkurrenter. Én produsent kan ikke løse dette alene.
Målet er å utvikle designprinsipper og -eksempler som deles åpent med dagligvarebransjen – slik at det kan bygges en ny standard for matemballasje som er tilgjengelig for alle og laget for å vare.