DOGA
Sist oppdatert:

Bedre og tryggere hjemmetjenester

Flere eldre mottar hjemmetjenester, mens færre bor på institusjon. Nå vil Nordic Medical Technologies utvikle en ny tjeneste som gjør det enklere å følge opp pasienter hjemme ved hjelp av sensorer og helsedata.

Om prosjektet

Hva
Bedre og tryggere hjemmetjenester
Støtteordning
Støtte til innovasjon og vekst i bedrifter: DIP
Når
2025
Leverandør
Inventas og Smart Care Lab
Kunde
Nordic Medical Technologies
Beløp
560 000 kroner

De siste årene har antallet seniorer som mottar hjemmetjenester økt kraftig, samtidig som andelen som bor på institusjon går ned. Det setter kommunenes helse- og omsorgstjenester under press.

Nordic Medical Technologies (NMT) står bak en rekke sensorer og løsninger som måler vitale data som hjerterytme, pust, blodtrykk og oksygen. Nå ønsker oppstartsbedriften fra Strand i Ryfylke å ta steget fra produktutvikler til tjenestetilbyder.

Sammen med Inventas og Smart Care Lab vil selskapet utvikle en helhetlig og skalerbar tjeneste for hjemmeoppfølging, basert på helsedata fra NMTs sensorer. Målet er å gjøre det enklere å følge opp dem som trenger det mest.

Gjennom bruk av designmetodikk skal prosjektet sikre at løsningen tar utgangspunkt i reelle behov hos både helsepersonell og brukere – og at den lar seg innføre i praksis. Arbeidet kan også gi viktig læring om hvordan sensorteknologi og helsedata kan tas i bruk i nye tjenester for hjemmeoppfølging.