Business, bærekraft og begeistring – 60 år med industridesign
Industridesign har skapt norsk næringslivseventyr i 60 år – og vi er bare så vidt i gang. Nå samles vi i Trondheim for å feire ideene, menneskene og løsningene som har satt spor.

Nomono Sound Capsule er et bærbart podkaststudio basert på teknologi utviklet på SINTEF i Trondheim. Nomono er i dag ettertraktet internasjonalt for sitt avanserte produkt i enkel og brukervennlig innpakning. Nomono ble tildelt DOGA-merket for design og arkitektur i 2023.
- Hvor
Inventas, Innherredsveien 7, Trondheim
- Dato
- 25. september 2025
- Tid
- Kl. 17:30 - 22:00
Arrangementet er det tredje i jubileumsserien DOGA-merket 60 år, der vi feirer historien, menneskene og bedriftene som har formet norsk næringsliv og norsk design og arkitektur.
Denne kvelden retter vi blikket mot seks tiår med innovasjoner, suksesser, lærdom og fremskritt. Hvilken rolle har design og særlig industridesign spilt for norsk næringsliv gjennom 60 år – og fremover.


Design og teknologi hånd i hånd
På 1950-tallet begynte bedrifter som Stentor radiofabrikk å utvikle produkter der teknologi og design gikk hånd i hånd. I 1969 mottok Stentor Merket for god design for sitt Duplex hovedapparat – en avansert intercomløsning for toveis kommunikasjon.
Fra skipsradioer, bilradioer og verdens første radioskrivebord (!) gikk utviklingen videre til brukervennlige friluftsprodukter, funksjonelle møbler, helseinnovasjoner og løsninger for en mer sirkulær økonomi.

Foto: Nobo kontormøbler

Foto: Norsk Teknisk Museum
Produktdesign/industridesign handler om utviklingen av fysiske produkter. Utformingen baseres på behov hos bruker, produsent, miljø, marked, IPR og merkevare. Det handler om å skape produkter som kombinerer funksjonelle og ergonomiske behov med estetiske og emosjonelle verdier.
Og i 60 år har DOGA-merket løftet frem dem som har fått det til. Bedrifter og gründere som har brukt design bevisst for god business og bærekraftige forretningsmodeller.
Vi møtes på historisk grunn
Designmiljøene og virksomhetene i Trondheim og regionen har vært i førersetet hele veien. Bedrifter, designere, ingeniører, gründere og studenter har utviklet løsninger som har blitt hedret med priser – og åpnet nye markeder nasjonalt og internasjonalt.

Foto: Jonas Follesø

Og denne kvelden møtes vi på historisk grunn. Inventas i Trondheim åpner dørene for oss og med det er ringen sluttet – for nettopp i disse lokalene holdt Stentor radiofabrikk til i sin tid.
Gjennom foredrag og samtaler skal vi få høre fra prisvinnende designere og bedrifter som har satt standarden, og utdanningsmiljøer som former neste generasjon. Sammen ser vi på hva som har kjennetegnet norsk industridesign og næringsutvikling – og hvordan fagfeltet fortsetter å utvikle løsninger som skaper verdi for mennesker, miljø og økonomi.
Program
Mingling fra kl. 17.30
18.00: Velkommen v/Cecilie Molvær Jørgensen, DOGA
Fra radio til robot – 60 år med å få ting til å funke
Knut Bang, DOGA
Tre generasjoner med telt, tur og tøffe valg
Nora Helliksen, Barents Outdoor
Smarte løsninger, skarpe hoder – og suksesser som ikke skjedde av seg selv
Espen Jørgensen, Kadabra Design
19.00: Pause
19.30: Stentor bygde radioene. Nå bygger vi fremtiden
Ove Pryde Pettersen, Inventas
Sofasamtale: Hva lærte vi? Hva glemte vi? Og hva er planen nå, egentlig?
Med Kjersti Kviseth, Ole Petter Wullum, Nora Helliksen, Espen Jørgensen og Ove Pryde Pettersen.
20.30: Mingling med mer godsaker
22.00: Avslutning
Har du spørsmål?
Ta kontakt på telefon eller e-post.
-
Cecilie Molvær JørgensenSeniorrådgiver I Designdrevet næringsutvikling, priser og forbilder
-
Cecilie EnersenRådgiver | Designdrevet næringsutvikling, priser og forbilder